skip to Main Content

Autolaen

Autolaen ja autoliising sobivad uute ja kasutatud sõidukite soetamiseks. Võrdle parimaid autolaene Eestis ja alusta taotlust.

Laenusumma:123
Laenuperiood:123
Show more results

Mis on autolaen?

Autolaenud on raha mida saad laenata sõiduki ostmise otstarbeks. Reeglina ei ole laenuandjatel vahet kas ostetav sõiduk on auto, mootorratas, paat või haagis. Reeglina jaotuvad finantstooted sõidukite ostmiseks kahte leeri – autolaen ja autoliising.

Uued vs vanad autod, kumba on mõttekam osta?

Võib tunduda iseenesest mõistetav – kasutatud autod on odavamad kui autod mida müüakse autoesindustes. Võib-olla oled kuulnud, et uue auto väärtus langeb 20% kohe kui sellega esindusest välja sõidetakse. Sellest hoolimata on uue auto soetamisel mõned eelised vanemate autode ees.

Uue auto eelised

 • Vähe hooldustööd. Uue sõiduki puhul ei ole ilmselt tarvis pikka aega varuosi vahetada, et auto sõidukorras püsiks.
 • Lihtsam leida endale sobiv mudel. Uue auto puhul ei ole tarvis pikalt vaeva näha, et leida mudel selliste lisadega nagu parasjagu otsimas oled – valiku selle osas mida auto varustus endas sisaldab teed sa ise.
 • Kaasaegne tehnoloogia. Uued autod sisaldavad endas uusimat turvavarustust mida vanematel autodel ei ole.
 • Pikem garantii. Uued autod müüakse reeglina pikema garantiiga kui kasutatud autod mis tähendab, et isegi kui autoga lähiajal probleeme tuleb, on nendega soetud kulud garantii poolt kaetud.

Kasutatud auto eelised

 • Väiksem amortisatsioonikulu. Kasutatud autod ei kaota väärtust ligilähedalegi sama kiirelt kui uued autod – võimalik, et saad ostetud sõiduki veel mõni aasta peale auto soetamist pea sama hinnaga maha müüdud.
 • Madalamad hinnad. Kuna uue auto väärtus langeb kiiresti, on tihtipeale heas korras kasutatud autosid osta märgatavalt odavam.
 • Odavam kindlustus. Kindlustusmaksed sõltuvad suuresti auto väärtusest, mistõttu soodsama sõiduki puhul on tarvis tasuda ka vähem kindlustuse eest.
 • Töökindlamad kui arvata võiks. Tänapäeval ei vaja enamus autosid suuremat sorti hooldustööd kuni neil on vähemalt 150 000km läbisõit.

Oluline info: Kasutatud autodel kõrgemad intressid

Kasutatud autod võivad olla odavamad, kuid laenud antakse reeglina kõrgemate intressidega. Selline olukord juhtub, kuna laenud on kindlustatud varaga mille katteks laen võetakse. Kuna kasutatud autod on vähem väärt, ei ole kasutatud auto tagatisena sama väärtuslik kui uus auto. See aga tähendab laenuandja jaoks kõrgemat riski võrreldes uue sõiduki omanikega, kelle tagatis on laenuandja jaoks lihtsalt väärtuslikum.

Kui kallid on autolaenud?

Laenu kallidus taandub lõppude lõpuks kolmele peamisele asjaolule:

 • Intressimäär. Protsent sinu laenusummast mida tasud laenuandjale lisaks laenusummale mille laenanud oled.
 • Lisatasud. Laenusummale ja intressile võivad lisanduda ka täiendavad tasud näiteks lepingutasude ja haldustasude näol. Laenu kogukulu aastas väljendab hästi krediidi kulukuse määr (KKM).
 • Laenuperiood. See kui pikaks ajaks on autolaen võetud, mängib suurt rolli ka selle osas millist intressi laenu eest tasud. Lühemale perioodile laenates on kuumaksed reeglina kõrgemad, kuid madalam kogukulu võrreldes pikaajaliste laenudega.

Kust võtta autolaenu?

Vanasti oli sõiduki ostuks valik vaja teha sisuliselt pankade või esindustega seotud laenupakkujate vahel. Tänapäeval pakutakse palju võimalusi sõiduki ostmiseks alternatiivina pankadele ja autoliisingutele – tekkinud on suur valik internetis tegutsevaid laenupakkujaid.

 

 • Pangad. Üks võimalus on sõiduki ostuks raha laenata pankadest. Laenuprotsess on küll suhteliselt lihtne, kuid selleks, et kvalifitseeruda autolaenule pangas, peaks sul olema ideaalne krediidireiting ja ei mingeid märkeid maksehäireregistris.
 • Interneti autolaenud. Online teenusepakkujad saavad tihipeale pakkuda autolaenu kiiremini ja parematel tingimustel kui traditsioonilised laenuandjad.
 • Esindused. Alati võid proovida võtta laenupakkumise ka autoesindusest. Nende laenupakkumiste puhul tuleb eriti hoolas olla sulle pakutavate tingimuste kontrollimise osas ning veenduda, et saad kvaliteetse laenupakkumise.

Kuidas leian minu jaoks parima võimaliku autolaenu?

Enne kui hakkad laenuandjaid võrdlema, arvuta välja kui palju suudad maksta sissemaksena, igakuiste maksetena, teenustasude eest ja üldarvestuses kokku. Uuri välja täiendavad tasud ja kohustused autoomanikele nind lisa need iga huvipakkuva auto maksumusele.

Pangad ja interneti laenuandjad paluvad tihtipeale taotlejatel välja valida auto enne taotlemist. Sõltumata sellest kust laenu taotled, vali välja margid ja mudelid, et saada aimu selle kohta millist autot endale lubada saad. Seejärel oled valmis laenupakkumisi omavahel võrdlema, et valida parim võimalik laenupakkumine sinule.

Selleks, et saada parim autolaen, küsi endalt järgnevad küsimused:

1. Kas ma vastan pakutava laenu tingimustele?
Laenu taotlemiseks pole mõtet, kui sa laenuandja tingimustele ei vasta. Uuri välja nõuded taotlejatele vastava laenupakkuja koduleheküljelt.
2. Kui palju saan laenata?
Kas laenuandja pakub summasid mis kataksid kõik sinu auto ostuga seotud kulud ning kas saad sellist laenu endale lubada?
3. Kas intressimäärad on konkurentsivõimelised?
Kõrge miinimum intressimäär pole kuigi hea märk usaldusväärsest laenupakkujast.
4. Millised täiendavad teenustasud lisanduvad intressile ja laenusummale?
Uuri välja millised tasud moodustavad sinu laenu kogukulu, et objektiivselt hinnata milline sulle pakutavatest laenudest pakub sulle parimaid tingimusi.
5. Kui pikaks ajaks laenu pakutakse?
Kas laenuandja pakub laenu perioodiks millega oled auto ostul arvestanud?
6. Kui palju saan maksta sissemaksuks?
Reeglina eeldatakse vähemalt 10% sissemakset, kuid mõned laenuandjad nõuavad kohati ka suuremaid summasid. Püüa leida laenuandja kes pakub laenu sissemaksega mida endale lubada saad.
7. Kas odavam on liisida või osta?
Autot liisides pea meeles, et sinu auto väärtus langeb ajas. On võimalik, et liisides maksab auto lõppkokkuvõttes rohkem kui lihtsalt laenu võttes.

Nõuanded parima autolaenu saamiseks

 1. Telli oma krediidiraport. Enne taotlemist, uuri välja mis seisus on sinu rahaasjad ning võimalusel paranda tehtud vigu – tasu võimalikult paljud olemasolevad finantskohustused ja veendu, et tasuksid laenumakseid alati õigel ajal.
 2. Võrdle laenuandjaid ja autoesindusi. Ainus moodus leidmaks parimat pakkumist on võrrelda turul leiduvaid teenusepakkujaid ja autoesindusi.
 3. Kauple hindadega. Pea alati on võimalik hinna osas kasvõi natukene läbi rääkida kui sa ei nõustu hinnaga mida esindus esimese hooga sulle pakub.
 4. Ära võta laenu liialt pikaks perioodiks. Mida pikemaks perioodiks võtad laenu, seda enam maksad selle laenu pealt ka intresse.
 5. Loe hoolikalt läbi kõik millele allkirja annad. Tihti on laenule lisaks märgitud ebavajalikud teenustasud mille osas võib olla läbirääkimisruumi, et laenu kogukulu vähendada.

Kuidas teada kas olen valmis autolaenu võtma?

Oled valmis võtma autolaenu kui:

  • Tead kui palju suudad sissemakseks ja igakuiste maksetena maksta.
  • Oled tutvunud laenupakkumises sisalduvate lisa- ja teenustasudega.
  • Oled välja valinud konkreetsed sõidukid mida soetada soovid.
  • Oled põhjalikult võrrelnud turul leiduvaid pakkumisi.
  • Oled veendunud, et vastad laenuandja nõuetele taotlejate suhtes.

Mida on autolaenu taotlemiseks tarvis?

Enamus laenuandjaid tahavad näha vähemalt järgnevat:

 • Juhiluba. Su laenuandja võib tahta näha sinu juhiluba, seega hoia see taotlust esitades käepärast.
 • ID kaart või pass – igaks juhuks võid käepärast võtta ka isikutunnistuse, kas id-kaardi või passi
 • Sissetuleku / tööhõive tõend – laenuandja võib paluda sult pangaväljavõtet, et tõestada stabiilset sissetulekut või tööhõive staatust.

5 PÕHJUST MIKS SU AUTOLAENU TAOTLUS TAGASI VÕIDAKSE LÜKATA

Maksehäired. Kui taotluse käigus selgub, et sul on maksehäired, võidakse selle arvelt taotlus tagasi lükata.

Kuidas seda vältida: Veendu, et oled senistest finantskohustustest lugu pidanud ning aegsasti laenumaksed sooritanud. Uuri välja ka mis on sellega seotud nõuded laenuandja poolelt.

Vead taotlusel. Puuduv või ebatõene info taotlusel võib tähendada, et taotlus lükatakse tagasi.
Kuidas seda vältida: Kontrolli hoolikalt üle, et taotlusele sisestatud andmed oleksid korrektsed, eriti hea oleks see kui saad kellelgi teisel lasta taotluse üle kontrollida.

Küsid liialt suurt summat. Sinu taotlus võidakse tagasi lükata kui laenuandja ei ole veendunud, et oled võimeline laenu tagasi maksma.
Kuidas seda vältida: Taotle vaid summat mille puhul oled võimeline tõestama, et suudad seda probleemideta tagasi maksta.

Ebastabiilne sissetulek. Ebastabiilne sissetulek ei ole laenuandjale hea märk sinu võimekusest laenukohustusega toime tulla.
Kuidas seda vältida: Vabakutselisena töötades võid proovida näiteks poole kohaga ametlikku tööd leida, et laenuandjatele tõestada stabiilset sissetulekut.

Sain autolaenu kätte. Mis nüüd?

Niisiis, oled taotluse läbinud ja raha kätte saanud. Nüüd on aeg planeerida seda kuidas laenu tagasi maksad. Kui võimalik, seadista püsikorraldus laenumaksetele, et saaksid kindel olla, et maksetega ei hilineks. Juhul kui unustad maksegraafiku järgi laenumakseid tasuda, võib juhtuda, et sult nõutakse täiendavaid tasusid hilinenud maksete eest.Võta ühendust laenuandja klienditoega kui tunned, et maksegraafiku järgimisega võib probleeme tekkida.

Ennetähtaegsed laenumaksed: mida on tarvis meeles pidada?

Enamuste laenude puhul on sul võimalik säästa laenu ennetähtaegse tagasimaksega. Küll aga võivad mõned laenuandjad nõuda lisatasu laenulepingu ennetähtaegse lõpetamise eest. Vaata hoolikalt üle oma laenuleping ja veendu, et saad ilma lisatasude pärast muretsemata laenu soovi korral ennetähtaegselt tagasi maksta.

Korduma kippuvad küsimused

Kui lihtne on autolaenu saada?
See kui lihtsasti sul õnnestub autolaenu saada sõltub mitmest asjaolust. Näiteks sinu senine maksekäitumine, sissetulek ja kui palju oled valmis sissemakseks tasuma. Kui sul on hea krediidireiting ja piisavalt vaba raha, et tasuda suur osa sõiduki maksumusest sissemaksena, ei ole autolaenu raske saada.
Üldine majanduslik olukord võib samuti selle osas rolli mängida kui lihtsasti laenuandjad laene väljastavad. Kui majanduses on keerulised ajad ja sa töötad valdkonnas kus oodatakse palju koondamisi, võivad laenuandjad laenude väljastamisel ettevaatlikud olla. Ühtlasi, kui majandus õitseb, on ka laenuandjad valmis leebemalt laene väljastama.
Kas autolaenud on tagatiseta või tagatisega laenud?
Üldiselt on autolaenud tagatisega laenud mis on kaetud autoga mida laenuandja finantseerib. See tähendab, et juhul kui tagasimaksetega hilined, võib juhtuda, et laenuandja nõuab sõiduki sult tagasi.
Kas pean olema Eesti kodanik, et autolaenu võtta?
Jah, reeglina on nõutud, et laenu taotleja omaks Eesti kodakondsust või residentsust.
Kas laenu jaoks on vaja sissemakset?
See sõltub laenuandjast. Tutvu laenu tingimustega enne taotlemist.