Kiirlaen

Kiirlaen

Vajad raha kohe praegu? Nõudlus kiirlaenude järele on järjepidevalt kasvanud just seepärast, et tegu on mugava ja kiire võimalusega lisaraha saada siis kui seda kõige enam vajad.

Kiirlaenudel võib olla kehv maine, kuid rangemad seadused laenuandjatele ja suur konkurents Eesti laenuturul on muutnud kiirlaenud igati sobivaks lahenduseks kiireloomuliste rahaprobleemide lahendamiseks.

Tänapäeval on võimalik lanuotsus saada vaid minutitega otse internetist ning pakutavad tingimused, laenusummad ja perioodid võivad laenupakkujate vahel märkimisväärselt erineda.

Seetõttu olemegi vaevaks võtnud käesoleva lehe koostamise, et saaksid langetada läbimõeldud otsuse kui vajad kiirelt lisaraha.

Kuidas erinevad kiirlaenud teistest laenudest?

Tagatist ei ole vaja. Kiirlaenude pakkujad reeglina laenudele tagatisi ei nõua – pole põhjust muretsemiseks selle üle, et vara makseprobleemide tõttu käest võetaks.

 • Leebemad nõuded taotlejatele. Kiirlaenude väljastajad on reeglina vähem nõudlikud laenu taotlejate suhtes (sellega kaasnev risk on nende ettevõtete jaoks maandatud keskmisest kõrgemate intressimäärade kaudu). 
 • Raha kätte 15 minutiga. Kui vastad laenuandja seatud nõuetele, on raha interneti teel võimalik kätte saada vaid minutitega.
 • Lühemad laenuperioodid. Võrreldes väikelaenudega on kiirlaenude miinimum- ja maksimumperioodid reeglina lühemad (kuid erinevad suuresti laenupakkujate lõikes).
 • Väiksemad laenusummad. Pakutavad laenusummad erinevad laenupakkujate lõikes, kuid reeglina püsivad laenusummad 500€ ja 5 0000€ vahemikus.

Kiirlaenude plussid ja miinused

Mugav taotlus internetist. Tänapäeval ei ole tarvis laenuandja esindusse kohale minna ja keeruliste paberkandjal taotlustega tegeleda. Taotluse saab vaid mõne minutiga esitada internetis ning dokumendid allkirjastada digitaalselt.

 • Kiire laenuotsus. Taotluse käsitletakse reeglina väga lühikest aega ning laenuotsuse saad teada kiiresti. Sõltuvalt laenuandjast võid laenusumma oma pangakontole saada vähem kui 15 minutiga.
 • Raha pangakontole või sularahas. Mitmed laenuandjad pakuvad võimalust taodeldud summa kätte saada nii pangaülekandena kui ka sularahas – valik on sinu!
 • Tagatis ei ole vajalik. Lühiajalised laenud väljastatakse reeglina tagatiseta, seega sa ei pea muretsema tagatiseks antud vara pärast, et laen kindlustatud oleks.
 • Kõrged kulud. Kiirlaenudel on võrreldes teiste laenutoodetega kõrged intressid ja teenustasud. Vii end kindlasti kurssi soovitud laenutoote lisatasude ja intressimääradega.
 • Väiksed laenusummad. Võrreldes väikelaenudega on kiirlaenude näol pakutavad laenusummad märksa väiksemad. Kui kiirlaenud langevad reeglina 5000€ piiresse, siis väikelaenude näol väljastatakse kuni 25 000€.

Milleks sobib kiirlaen?

Kiirlaene võib küll kasutada erinevatel eesmärkidel, kuid peamiselt on need mõeldud ootamatute kulutuste katmiseks.

Tüüpilised näited oleksid arvete maksmine, sõiduki remont, meditsiinilised kulud või muud ootamatud kulutused.

Kiirlaen ei ole kuigi hea lahendus pikaajaliste kohustuste katteks või suurte ostude eest tasumiseks nagu näiteks kodu või auto.

Vajad Raha… Kas kiirlaen sobib? 
100€ erakorraliseks arstivisiidiksJah
1 000€ autoremondiksJah 
200€ tähtaja ületanud arvete tasumiseksJah 
800€ lõhkenud veetoru parandamiseksJah 
500€ trahvi tasumiseksJah 
20 000€ sõiduki ostmiseksEi 
60 000€ korteri soetamiseksEi
5 000€ teiste laenude katteksEi

Kuidas leida parim kiirlaen?

Laenupakkumisi mille vahel valida on palju ning õige valiku tegemine võib olla aeganõudev.

Esimese sammuna võrdle kiirlaene meie laenude võrdlustabelis, kuid sinu jaoks parima võimaliku kiirlaenu leidmiseks hinda igat laenuandjat eraldi järgnevatel kaalutlustel:

Millised lisatasud rakenduvad kõnealusele kiirlaenule? Vaata hoolega üle laenuandja hinnakiri, et välja selgitada kas peaksid maksma täiendavaid tasusid näiteks lepingutasude, haldustasude, hilinenud maksete või väljamaksetasude näol. Kõige lihtsam on hinnata laenu kulukust krediidi kulukuse määra (KKM) põhjal, mis näitab sulle laenu kulukust üheaastasel perioodil ning sisaldab endas nii intressi kui ka täiendavaid tasusid.

 • Kas tegu on maineka laenuandjaga? Püüa leida erapooletuid klientide arvustusi internetis või uuri kui lihtsasti on soovi korral võimalik laenuandjaga ühendust saada. Võrdle kindlasti ka pakkumisi erinevate laenuandjate vahel, et näha kas pakutav laen on konkurentsivõimeline.
 • Kas laenupakkuja tegutseb legaalselt? Veendu, et laenupakkujal oleks finantsteenuse pakkumiseks tegevusluba. Tutvu seadustega mis laenupakkujaid reguleerivad, et olla kindel, et pakutav laen on seaduspärane. Selguse huvides võiksid uurida kas laenupakkujal on ka esindusi kuhu soovi korral konsultatsioonile saaksid minna. Infot esinduste ja kontaktide kohta leiad iga laenuandja veebilehelt.
 • Kas laenupakkuja veebilehel on välja toodud laenude näidised ja krediidikulukuse määrad? Laenuandjad on kohustatud KKM’i oma veebilehtedel näitama. KKM on üks parimaid indikaatoreid sellele kas tegu on võrdlemisi odava või kalli laenutootega.

Kui kulukas on kiirlaen?

Kiirlaenude kulukus sõltub paljudest asjaoludest, sealhulgas laenu intressimäärad, lepingutasud, haldustasud ja sinu sissetulek.

Täpseid laenuintresse ja teenusetasusid iga teenusepakkuja kohta on võimalik näha vajutades kiirlaenude võrdluse tabelis “Alustan taotlust”, luues tasuta konto huvipakkuva laenuandja juures ning alustades taotlust soovitud laenusummale (sellega ei kaasne veel mingeid kohustusi).

Üldistuseks võib välja tuua krediidi kulukuse määra, mis väljendab laenu kogu kulu aastas ning mille suurusjärk kiirlaenude ja krediidikontode puhul jääb 0% ja 60% vahemikku.

Millised lisakulud võivad kiirlaenudega kaasneda:

Lepingutasu. mõned laenuandjad küsivad laenulepingu vormistamise eest lepingutasu. See võib olla fikseeritud summa või protsent laenusummast. Küll aga tasub meeles pidada, et paljud laenuandjad pakuvad esimese laenu tarbeks 0€ lepingutasuga laene, mistõttu on tihtipeale odavam võtta korduvlaenu asemel uus laen teise laenuandja käest. Lepingutasud meie võrdluses laenudel jäävad vahemikku 0 – 5,95% laenusummast.

 • Haldustasu. Haldustasu makstakse reeglina nagu nimigi ütleb – laenu haldusteenuse eest. Juhul kui sinu laenule rakenduvad haldustasud, tähendab see, et mida pikemaks perioodiks oled laenu võtnud, seda enam maksad laenuperioodi vältel haldustasusid. Haldustasud meie võrdluses laenudel jäävad vahemikku 0 – 4% aastas
 • Maksepuhkuse vormistamine. Mõned laenuandjad pakuvad võimalust soovi korral laenu osamaksete tasumisest võtta maksepuhkus, mille vältel võib laenusummalt küll täiendav intress joosta, kuid mille eest tuleb tasuda alles peale maksepuhkuse lõppemist.
 • Tasulised võlateated ja viivised. Laenumaksetega hilinedes võivad laenupakkujad esitada rahalisi nõudeid võlateadete esitamise eest. Võlateadete eest lisandub sõltuvalt laenuandjast täiendav tasu 5 – 25€.
 • Sularaha väljamaksete tasu. Lisatasusid võidakse esitada ka laenu sularahas välja maksmise eest. Juhul kui lased laenusumma välja maksta sularahas, ole valmis selle eest tasuma 0 – 4% laenusummast sularaha väljamakse tasuks.

Kuidas taotleda kiirlaenu?

Kiirlaenud erinevad paljuski teistest laenutoodetest oma paindlikkuse ja kiiruse poolest. Reeglina saad laenu taotleda otse internetist ning laenuotsus tehakse vaid minutitega.

Võrdle pakutavaid laene krediidi kulukuse määra, pakutavate perioodide, pakutavate summade, lisatasude ja klientide hinnangute alusel, et leida sinu jaoks sobiv kiirlaenu pakkumine.

 1. Vali laenuandja veebilehel soovitud summa ja laenuperiood ning alusta taotlust.
 2. Laenuandja võib paluda sul isikut tuvastada näiteks id-kaardi, mobiil-id, pangalinkide või smart-ID kaudu.
 3. Täida puuduolev info laenuandja veebilehel olevas laenutaotluses.Muuhulgas võidakse sul paluda sisestada isiklik kontaktinfo, tööandja info, pangakonto number, seniste finantskohustuste info ja pangakonto väljavõte.
 4. Loe hoolega läbi sulle pakutava laenu tingimused, info laenule rakenduvate intresside ja lisatasude kohta ning esita taotlus.
 5. Mõningatel juhtudel võib laenuandja sinuga ühendust võtta telefoni teel või paluda sul külastada laenuandja kontorit, et laenuleping kinnitada ning raha sulle üle kanda või kätte anda.
 6. Olles raha kätte saanud, veendu, et oleksid tutvunud maksegraafikuga ja lepingust tulenevate kohustustega. Tasu laenumaksed alati õigeaegselt! Vastasel korral võid lõpetada maksehäire registris.

Nõuded taotlejale:

 • Olema vähemalt 18 aastane
 • Omama Eesti kodakondsust või elamisluba.
 • Omama stabiilset sissetulekut töö, pensioni või hüvitiste näol.
 • Eelistatavalt omama Eestis pangakontot oma nimel.
 • Omama isiklikku meiliaadressi
 • Omama isiklikku telefoninumbrit

Nende tingimuste täitmine ei garanteeri, et sulle laen väljastatakse, kuid need nõuded on reeglina tarvis täita, et laenutaotlus üldse esitada.

Laenutaotluse esitamiseks vajalik info

Nõutud dokumendid ja info laenutaotluse esitamiseks võib küll laenuandjate lõikes erineda, kuid üldiselt vajad taotlemiseks:

 • Isikut tõendavat dokumenti ja isikukoodi
 • Kontaktinfot, nagu sinu aadress ja telefoninumber
 • Sinu isiklikku e-maili aadressit
 • Pangakonto numbrit
 • Tõendid sissetulekutest (näiteks pangakonto väljavõte)

Väldi neid vigu kiirlaene taodeldes:

Ära võta laenu mida sa ei saa endale lubada. Kui kardad, et sa ei ole võimeline võetud laenu maksegraafiku järgi tasuma, ei ole mõistlik seda laenu üldse võtta. See võib pikas perspektiivis sulle viiviste, võlateadete jne näol kalliks maksma minna.

 • Ära valeta laenutaotluses. Valeandmete esitamine on kindel moodus avalduse tagasilükkamiseks.
 • Ära jäta laenulepingut lugemata. Laenuandjad esitavad sulle peale laenutaotluse esitamist lepingu – loe seda hoolikalt, et teaksid täpselt millised kulud laenu võtmisega kaasnevad ning kui sa tingimustega nõus ei ole, on sul alati õigus laenupakkumisest taganeda.
 • Ära kasuta kiirlaenu teiste laenumaksete tasumiseks. Kiirlaen on üks kallimaid laenutooteid ning seetõttu ei ole see sobilik selleks, et teisi laene refinantseerida.

Kuidas kiirlaenude laenumakseid tasutakse?

See kuidas sa kiirlaenu osamakseid teed sõltub suuresti laenuandjast kelle juurest laen võetud on. Tagasimaksete kuupäevad, maksete suurus, intress, teenusetasud jne erinevad laenuandjate vahel suurel määral ning fikseeritakse tavaliselt laenulepingus.

Veendu, et oled laenulepingu ja maksegraafikuga põhjalikult tutvunud enne lepingu allkirjastamist. Mõningatel juhtudel võid laenumaksetega alustada alles mitmeid kuid peale laenu võtmist, teinekord on jällegi esmakordse laenu puhul tegu intressivaba laenuga.

Tavaliselt saadab laenuandja korra kuus sulle arve e-posti aadressile või tavapostiga juhul kui sul e-posti ei ole. Arve summa arvutatakse kokku laenu osamaksetest, intressist ja rakenduvatest lisatasudest.

Mis juhtub kui ma kiirlaenu tagasi ei maksa?

Ei ole haruldane juhus, et kiirlaenudega satutakse makseraskustesse, kuid vahel on ebaselge see mida laenuandja saab ning mida mitte teha selleks, et laenumakseid kätte saada.

Juhul kui laenumaksetega ühel või teasel põhjusel hilined, saadab laenuandja sulle tavaliselt meeldetuletuse e-maili ja/või tavaposti teel. Tasub märkida, et võlateadete ja meeldetuletuste eest võidakse nõuda lisatasusid.

Juhul kui laenumaksetega viivitus väga pikale venib, võib laenuandja võla sissenõudmise inkassoteenustele delegeerida. Ka see võib endaga kaasa tuua täiendavaid kulusid.

Ühtlasi võidakse sind registreerida maksehäire registrisse, mis võib muuta tulevikus laenu saamise väga keeruliseks. Kokkuvõtlikult – soovitame igal juhul vältida laenumaksetega viivitamist, sest halvemal juhul võib see endaga kaasa tuua märkimisväärseid lisakulusid, millest pääsu ei ole.

Maksehäirete olemasolul võib tulevikus laenu saamine väga keeruliseks osutuda.

Kiirlaen sularahas

Enamus kiirlaenude pakkujatest kannavad laenusumma sinu pangakontole. Oluline on omada Eesti pangakontot mis peaks olema sinu nimel.

Kui juhtub, et pangakontot kasutada ei ole võimalik või sa ei oma Eestis registreeritud pangakontot, on võimalik osade laenuandjate käest laenu saada ka sularahas.

Sularahas pakuvad laenu järgnevad laenupakkujad:

Ettevõte Laen sularahas
 SMS RahaJah
 FerratumJah
 SMS MoneyJah
 Laen.eeJah

Kiirlaen maksehäirega

Kuigi kiirlaenude pakkujate nõuded klientidele on võrdlemisi tagasihoidlikud (võrreldes näiteks väikelaenudega), on kehtivad maksehäired üks põhjustest mille tõttu iga laenuandja taotluse tagasi lükkab.

Meie seisukoht seejuures on see, et kuigi laen võib tunduda lihtsa väljapääsuna kohe täna kimbutavatest varasematest laenudest, ei ole kiirlaen selliste probleemide lahendamiseks sobilik teenus.

Kuna kiirlaen on võrreldes teiste laenutüüpidega kallimate intresside ja teenustasudega teenus, võib see olemasolevaid maksehäireid pikas perspektiivis oluliselt süvendada.

Selleks, et saada kiirlaenu, peaksid maksehäiretest vaba olema minimaalselt 6 kuud.

Kui tead, et oled varasemalt vaevelnud makseraskuste käes, siis veendu enne laenu võtmist, et oled võimeline sellest tulenevaid kohustusi täita – see on sinu enda huvides.

Milliseid alternatiive leidub kiirlaenudele?

Kui sul on rahaliselt keerulised ajad, ei pruugi olla hea mõte laskuda kiirlaenudeni, kuna kõrged intressimäärad ja teenustasud võivad tulevikus probleemseks osutuda. Enne kiirlaenu võtmist kaalu järgnevaid alternatiive:

 • Väikelaenud. Väikelaenud väljastatakse kiirlaenudest pikematele perioodidele, nende intressimäärad ja teenustasud on üldiselt kiirlaenudest märksa madalamad ning väljastatavad summad suuremad. Soovitame kiirlaenude asemel kindlasti kaaluda väikelaene.
 • Autolaenud. Sõiduki ostuks sobib kiirlaenust märksa paremini autolaen. See laenutoode on ette nähtud just selleks otstarbeks ning laenutingimused on reeglina märksa leebemad kui kiirlaenudel. Laenuperioodid on pikemad ning ka intressimäärad madalamad kui kiirlaenudel.

Pea meeles – kiirlaen on kallis finantstoode. Kui võimalik, kasuta alternatiive enne kiirlaenu taotlemist.

Näiteks vaata, kuidas saada ja mida teha, et soodne kiirlaen saada. See info on spetsiifiline.

Riigipoolse teabe kohta seoses laenudega on võimalik pikalt ja laialt lugeda MinuRaha portaalis, kuigi nende nipid on pigem üldised kui konkreetsed.